satis1 2

Stok Cari Programı Sistemi

Stok cari programı; müşteri yönetimi, stok takibi, bilgisayardan fatura düzenleme, kasa girdi ve çıktılarının takibi gibi işlemleri yapmak için kullanılır. İşletmeler bu program ile  nakit para, stok, müşteri hesapları gibi temel unsurların kayıtlarını ve bunların hareket takibini kolayca yapabilir. Stok cari programı dijital ortam üzerinden fatura düzenleyebilmek için de gereklidir. Kullanılan stok cari  programı, hazırlanan evraklar üzerinde ilgili yerlerin doldurulmasını otomatik olarak yapar ve işletmecileri yoğun bir iş yükünden kurtarır. Yine stoktaki bir malın kaç adet kaldığını bu program sayesinde saniyeler içinde öğrenmek mümkündür. Ayrıca müşterilerin alacak ve borçları, hangi tarihlerde hangi ürünleri aldıkları sistem üzerinden incelebilir.

NEDEN STOK CARİ PROGRAMI?

Bir işletmenin stok cari programı ve sisteminin kurularak denetim altına alınması, envanter doğruluğunu büyük ölçüde artırabilir. Ürünlerin etiketli olması, satılan ürünlerin okuyucu yardımıyla bilgisayara anında iletilmesini sağlar. Böylelikle elektronik ortam üzerinden tüm ağır işler halledilir ve iş yükü azaltılmış olur.

Stok cari programının işletmeye öncelikle entegre edilmesi işlere bir ölçeklenebilirlik ve disiplin kazandırır. Ölçeklenebilirlik, işletmenin kaç ürünle işletildiğine aynı tempo ve düzende çalışmasıdır.

Stok cari programı, işletmeye yeni alınan üyeler için de büyük kolaylık sağlar. Yeni üye malzeme aramak ve ezberlemek yerine okuyucu yardımıyla malzeme okutarak işlem yapabilir.

Stok cari programı sistemi kullanan işletmeler diğer işletmelere göre oldukça avantaja sahiptir. Stok cari programı öncelikle stok kontrolü yapmayı  sağlar. Ayrıca müşterinin kasada geçirdiği süreyi önemli ölçüde azaltarak müşteriler üzerinde daha iyi izlenim bırakır.

İŞLETMEYE KATKILARI

-İrsaliye,fatura kesme, tahsilat ,stok ve envanter kontrolü gibi birçok rutin iş, hiçbir karışıklık  olmadan kolayca halledilebilir.

Stok, cari hesap,  kasa raporları ve fiyat listelerinin örnekleri farklı türlerde alınarak kayıtlar üzerindeki tüm kontrol sağlanabilir.

Hesap kayıtlarıyla uğraşarak kaybedilen zamanı, işe ve müşterilere ayırma fırsatı sunar.

-Stokların giriş hareketi ile ilk stok depo durumları oluşturulur.

– Günlük olarak stoka giren ve çıkan tüm malzemelerin giriş ve çıkış kayıtları işlem formatında programda kayıt altına alınır.İlgili kayıtlar ihtiyaç olduğunda analiz edilerek anlamlandırılır.

-Depolardaki stok miktarlarının anlık olarak doğru bir biçimde görülmesini sağlar

– Ürünlerin giriş- çıkış işlemleri ve tarihleri, stok devir hızları, stokların maliyetleri, eksilen ve hareketsiz stokların tespiti gibi analizler yapılabilir.

  Restoran Otomasyon Sistemi Nedir
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir