Restoran Otomasyon Sistemi Nedir?

Restoran Otomasyon Sistemi, bir restoranın başlı başına iş yükünü tek başına kaldırabilecek kapasitede tasarlanmış yazılımlar bütünüdür. Öyle ki stok sayımını, adisyon alımı, ödemeleri, fiş ve fatura kesme işlemlerini otomatik olarak kendi başına halledebilmektedir.

Restoran Otomasyon Sistemi Kullanımının İşletmelere Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Bu denli güçlü bir yazılım olması nedeniyle restoran ve kafelerde oldukça yaygın bir biçimde kullanılmakta ve onların genel tabirle işlerini bir hayli hafifletmektedir. Bu işletmelerde çalışan kişilere yoğun saatlerde özellikle adeta bir ekstra personel edasıyla yardımcı olabilmektedir. İşletme maliyetlerini azaltmakla kalmaz aynı zamanda olası bireysel hataların da önüne geçilebilmesine yardımcı olabilmektedir. Kişiler, yoğun saatlerde adisyon oluştururken, sipariş alımlarında pek çok beşeri hata yapabilmektedir. Restoran otomasyon sistemleri bu hataları yapabileceğiniz noktaları ortadan kaldırmakta ve yüksek doğruluk oranıyla çalışabilmenize imkân sağlamaktadır.

 

Restoran Otomasyon Sistemi Özellikleri Nelerdir?

 • Birkaç dokunuşla adisyon oluşturabilme olanağı sağlamaktadır.
 • Ödeme yapıldığı anda masayı sıfırlayarak, bütün işlemleri rapor halinde arşivlemektedir.
 • Çeşitli varyasyonlar oluşturarak müşterilere istediği siparişleri sunabilme olanağına sahiptir. Örnek vermek gerekirse double shot espresso isteyen ya da standart bir espresso isteyen müşterinin arasındaki fiyat farkını belirleyebilmekte, tek bir dokunuşla tercihi değiştirebilmektesiniz.
 • Herkesin kendi hesabını ödemek istediği arkadaş gruplarında ödemeleri parça parça alabilmenize olanak sağlayabilmektedir.
 • Bir kısmını kredi kartıyla, diğer kısmını nakit ödemek isteyen müşterilerin ödemelerini de hızlı bir biçimde alabilmenize imkan sağlamaktadır.
 • Gün sonunda bütün masaların raporlarını tek tek inceleyebilmenize olanak sağlamaktadır.
 • Dönemsel ya da kişiselleştirilebilir zaman dilimlerine ait raporları tek bir tık ile alabilmenize olanak sağlamaktadır.
 • Fiş ve fatura kesme işlemleri için ayrı cihazlara ihtiyaç duymadan tüm işlemlerini tek bir merkez üzerinden gerçekleştirebilmektesiniz.
 • Uzakta da olsanız sisteminize erişebilir, işletmenizin günlük raporlarına vakıf olabilirsiniz.
 • POS cihazıyla entegre olarak çalışmaktadır, ödeme yapıldığı anda bunu fark ederek masa işlemini sonlandırır. Siz yine de istediğiniz zaman o masayı inceleme şansına sahip olacaksınız. Bunun için arşive girip masayı seçmeniz yeterli olmaktadır.
 • Denetlemeler sırasında şeffaf bir biçimde bütün verileri göz önüne koyabilme şansına sahip olmaktasınız.

Restoran Otomasyon Sistemi Avantajları

Restoran Otomasyon Sistemi, restaurant cafe gibi işletmelerde sipariş alma ve adisyon sistemi gibi işlemleri daha kolay hale getirmek için kullanılan bir otomasyon yazılımıdır. Bu sistem, müşteri memnuniyetini artırmak için siparişleri anlık olarak takip edebilir ve caller id gibi özelliklerle müşterilerin sipariş verme sürecini hızlandırabilir. Ayrıca, yemek sepeti gibi çevrimiçi platformlarla entegre olarak çalışarak siparişleri daha kolay ve hızlı bir şekilde yönetebilir. Cari hesapları takip etmek ve restaurant otomasyonunu yönetmek de bu sistemlerin diğer özellikleri arasındadır.

  Kozmetik Barkod Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?