Restoran Otomasyon Sistemi Nedir?

Restoran Otomasyon Sistemi, bir restoranın başlı başına iş yükünü tek başına kaldırabilecek kapasitede tasarlanmış yazılımlar bütünüdür. Öyle ki stok sayımını, adisyon alımı, ödemeleri, fiş ve fatura kesme işlemlerini otomatik olarak kendi başına halledebilmektedir.

Restoran Otomasyon Sistemi Kullanımının İşletmelere Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Bu denli güçlü bir yazılım olması nedeniyle restoran ve kafelerde oldukça yaygın bir biçimde kullanılmakta ve onların genel tabirle işlerini bir hayli hafifletmektedir. Bu işletmelerde çalışan kişilere yoğun saatlerde özellikle adeta bir ekstra personel edasıyla yardımcı olabilmektedir. İşletme maliyetlerini azaltmakla kalmaz aynı zamanda olası bireysel hataların da önüne geçilebilmesine yardımcı olabilmektedir. Kişiler, yoğun saatlerde adisyon oluştururken, sipariş alımlarında pek çok beşeri hata yapabilmektedir. Restoran otomasyon sistemleri bu hataları yapabileceğiniz noktaları ortadan kaldırmakta ve yüksek doğruluk oranıyla çalışabilmenize imkân sağlamaktadır.

 

Restoran Otomasyon Sistemi Özellikleri Nelerdir?

 • Birkaç dokunuşla adisyon oluşturabilme olanağı sağlamaktadır.
 • Ödeme yapıldığı anda masayı sıfırlayarak, bütün işlemleri rapor halinde arşivlemektedir.
 • Çeşitli varyasyonlar oluşturarak müşterilere istediği siparişleri sunabilme olanağına sahiptir. Örnek vermek gerekirse double shot espresso isteyen ya da standart bir espresso isteyen müşterinin arasındaki fiyat farkını belirleyebilmekte, tek bir dokunuşla tercihi değiştirebilmektesiniz.
 • Herkesin kendi hesabını ödemek istediği arkadaş gruplarında ödemeleri parça parça alabilmenize olanak sağlayabilmektedir.
 • Bir kısmını kredi kartıyla, diğer kısmını nakit ödemek isteyen müşterilerin ödemelerini de hızlı bir biçimde alabilmenize imkan sağlamaktadır.
 • Gün sonunda bütün masaların raporlarını tek tek inceleyebilmenize olanak sağlamaktadır.
 • Dönemsel ya da kişiselleştirilebilir zaman dilimlerine ait raporları tek bir tık ile alabilmenize olanak sağlamaktadır.
 • Fiş ve fatura kesme işlemleri için ayrı cihazlara ihtiyaç duymadan tüm işlemlerini tek bir merkez üzerinden gerçekleştirebilmektesiniz.
 • Uzakta da olsanız sisteminize erişebilir, işletmenizin günlük raporlarına vakıf olabilirsiniz.
 • POS cihazıyla entegre olarak çalışmaktadır, ödeme yapıldığı anda bunu fark ederek masa işlemini sonlandırır. Siz yine de istediğiniz zaman o masayı inceleme şansına sahip olacaksınız. Bunun için arşive girip masayı seçmeniz yeterli olmaktadır.
 • Denetlemeler sırasında şeffaf bir biçimde bütün verileri göz önüne koyabilme şansına sahip olmaktasınız.

Bir önceki yazımız olan Depolar için Barkod Sistemi başlıklı makalemizde depo barkod, depo barkod programı ve depo kontrol hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Detay İçin 0531 793 62 22 Numaralı Hattımızdan Size Özel Danışmanımıza Sorularınızı İletebilirsiniz