Turkcell'den 5G destekli yerli drone!

Turkcell’den 5G destekli yerli drone!

Türkiye’de ilk defa 3.5 GHz frekans bandı üzerinden sağlanan 5G teknolojisiyle hakimiyet edilebilen Turkcell 5G Drone, 360 derece 4K kamerasındaki canlı görüntüleri yeniden 5G üzerinden değişik konumda yer alan izleyicilere sanal gerçeklik VR gözlüklerinden izleyebilme fırsatı sunuyor. Drone uygulamalarına yeni bir ebat kazandıran bu çözüm sayesinde endüstriyel alanda petrol ve gaz boru hatlarının hakimiyeti ile tarım sektöründe tarlaların teftişi gibi operasyonların daha tehlikesiz, süratli ve ekonomik biçimde yapılması olası hale geliyor. Ayrıca, 360 derecelik 4K görüntü iletme özelliği sayesinde ise konser veya öbür muhtelif şovların sanal gerçeklik gözlüklerine iletilmesi sağlanarak cümbüş sektörüne müteveccih yeni tecrübeler de sunulabilecek.

Dünya çapında 5G alanında ilk olan bu yenilikçi projeye, Türkiye’de imza atmış olmaktan şeref dinlediklerini belirten Turkcell Ağlardan Mesul Genel Müdür Dayanakçısı Gediz Sezgin, “İş ortaklarımızla sürdürdüğümüz bu çalışmalar 5G için yaptığımız hazırlıkların çok ehemmiyetli bir parçası. Türkiye’nin 5G alanında laf sahibi olması için bu alandaki dünyanın önde gelen teknoloji şirketleriyle beraber yerli teşebbüsleri destekleyen ortak çalışmalar yürütüyoruz. Huawei Türkiye ve Lapis işbirliğiyle yaşam bulan Turkcell 5G Drone da işte böyle bir çalışmanın ürünü. Türkiye’de yeniden bir ilk olan bu çalışma sayesinde bu alanda çözüm geliştirebilen dünya çapındaki ilk cerrah olduk” diye konuştu.

Huawei Kablosuz Ağ Pazarlama ve Satış Çözümleri Kısımları Kısım Başkanı Walter Wang ise yaptığı değerlendirmede şunları söyledi; “Huawei Türkiye olarak, bu ülkenin teknolojik mutasyonuna, bir hayli değişik sektörde ehemmiyetli faydalar sağlayacak bu işbirliğinin bir parçası olmaktan büyük memnuniyet dinliyoruz. Tarımdan enerjiye, bir hayli ehemmiyetli sanayinin BT ile gelişimine ve bereketliliğine, bu cins büyümelerle daha fazla şahitlik edeceğiz. Bu proje aynı zamanda, 5G’nin yakın zamanda yaşamımıza getireceği başkalaşım ve nitelik özelinde misal teşkil ediyor. Gelecekte de Türkiye’nin teknoloji ile gelişimine müteveccih her türlü katkıyı sağlamaya devam edeceğiz.”

Lapis Havacılık Teknolojileri A.Ş İdare Heyeti Başkanı Osman Sevgi ise; “Lapis Havacılık Teknolojileri A.Ş Teknopark Ankara kampüsü içerisinde faaliyetlerini ulusal ve orijinal yazılım tasarım ve yerli imal ile sürdürüyor. Yerli teşebbüsçüler ile dünya devlerini buluşturan Turkcell’in böylesine ehemmiyetli bir projede istinaden bizle yola çıkması ve Türkiye de ilk olan bu çalışmada yer almamıza vesile olması bizleri şereflendirdi. Gşanımızda drone’lar yaşantımızın bırakılmaz bir unsuru haline gelmiştir. 5G teknolojisi ile ilk olarak hakikatleştirilen bu teknoloji uygulaması bu alandaki hizmetlerin parçalamaz bir parçası olacaktır’’ diye konuştu.

sizlere Nar10 Depo Takip Yazılım Barkod Sistemleri farkıyla sunulmuştur
Kaynak:https://shiftdelete.net/?p=226550

  Teslimat Seçenekleri
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir