PDA’lı bebekler için yeni tedavi: Occluder

PDA’lı bebekler için yeni tedavi: Occluder

Prematüre bebeklerde en sık karşılaşılan doğuştan kalp defektlerinden biri olan PDA, kalpten çıkan iki kan damarı arasında potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir sarihliğin olması. Normalde fetüs, anne karnında büyürken bulunan bu sarihlik anneden gelen pak oksijenin fetüsün bedeninde dolaşımını sağlıyor. Doğumdan sonra kapanıyor ve banal insan gibi akciğerleriyle solunum yapmaya başlıyor. Ancak bazı bebeklerde bu sarihlik muhtelif sebeplerle kapanmıyor ve bebeğin yaşamını tehdit eden bir gidişata dönüşüyor.

PDA, tüm doğuştan kalp hastalığının yüzde 10’unu oluşturuyor. Birleşik Devletler’de her sene 60.000 bebek çok düşük doğum ağırlığı ile doğar ve bunların takribî beşte birinde PDA bulunuyor.  Bu bebeklerin yaşamda kalması için acil rehabilitasyon edilmesi gerekiyor. Ciddi semptomları olan PDA’nın rehabilitasyon usullerinden biri de operasyon olmaktır ancak bu aygıtın onay alması ile operasyonun getirdiği tehlikeler ortadan kalkıyor.

Cedars-Sinai Konjenital Kalp Enstitüsü Direktörü ve çalışmanın baş tahlilcisi Evan Zahn: “Bu onay, prematüre bebekler için potansiyel yaşam kurtarıcı bir büyümedir” diyor.

Occluder nasıl çalışıyor?

Amplatzer Piccolo Occluder, bacaktaki minik bir kesiden içeri sokularak kalbe erişiliyor ve defekt olan bölgeye gelen Occluder kendiliğinden genişliyor ve deliğin kapanmasını sağlıyor.  Aygıt minimal invaziv bir prosedürle yerleştirildiğinden, yenidoğan yoğun bakım biriminde kritik derecede hastalanan prematüre bebeklerin çoğuna uygulanabilecek olması hoş bir büyüme.

Aygıtın uygulandığı bir hadise

27. haftada doğmuş Irie’nin çekilen görüntülemeleri neticesinde acil rehabilitasyon gerektiren bir PDA hastası olduğu görülüyor ve hekimler bu aygıtın Irie için verimli olacağını düşünerek rehabilitasyon sürecine başlanıyor. Galibiyetli bir biçimde reelleştirilen işlem sonrasında Irie’nin günümüze kadar gelmesi sağlandı.

Irie, aygıtın FDA onayını desteklemeye destekçi olan ADO II AS çalışmasına da dahil ediliyor ve çalışmaya Birleşik Devletler’de 200 PDA’lı hasta katılıyor. Geçtiğimiz ay FDA tarafından onay alan Occluder, muayenehane çalışmayı böylece zaferle bitirmiş oldu. Bu rehabilitasyonun onay almasına kadar takribî 20 sene geçti.

Minimal derecede invazif olan, hayatı tehdit eden hastalığın karmaşıklıklarını eksilten ve hastalığı rehabilitasyon eden bu aygıtın onay alması tıp dünyasında ilerleyen zamanlarda yeni büyümelerin ortaya çıkmasına neden olacak gibi görünüyor.

Bibliyografi

1. National Vital Statistics Reports: Births: Final Data for 2016. Final Vol 67; Number 1; January 31, 2018.

2. Tashiro, Jun, Bo Wang, Juan E. Sola, Anthony R. Hogan, Holly L. Neville, and Eduardo A. Perez. “Tescil ductus arteriosus ligation in premature infants in the United States.” journal of surgical research 190, no. 2 2014: 613-622.

3. Bonamy, Anna-Karin Edstedt, Anna Gudmundsdottir, Rolf F. Maier, Liis Toome, Jennifer Zeitlin, Mercedes Bonet, Alan Fenton et al. “Tescil ductus arteriosus treatment in very preterm infants: a european population-based cohort study EPICE on variation and outcomes.” Neonatology 111, no. 4 2017: 367-375.

4. Schneider, D. J., & Moore, J. W. 2006. Tescil ductus arteriosus. Circulation, 11417, 1873-18.

  Ülkemizdeki trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı!

5. National Vital Statistics Reports: Births: Final Data for 2016. Final Vol 67; Number 1; January 31, 2018.

6. Tashiro, Jun, Bo Wang, Juan E. Sola, Anthony R. Hogan, Holly L. Neville, and Eduardo A. Perez. “Tescil ductus arteriosus ligation in premature infants in the United States.” journal of surgical research 190, no. 2 2014: 613-622.

7. Bonamy, Anna-Karin Edstedt, Anna Gudmundsdottir, Rolf F. Maier, Liis Toome, Jennifer Zeitlin, Mercedes Bonet, Alan Fenton et al. “Tescil ductus arteriosus treatment in very preterm infants: a european population-based cohort study EPICE on variation and outcomes.” Neonatology 111, no. 4 2017: 367-375.

8. FDA Approves World’s First Device for Treatment of Premature Babies and Newborns with an Opening in Their Hearts a Common Congenital Defect. n.d.. Retrieved from https://abbott.mediaroom.com/2019-01-14-FDA-Approves-Worlds-First-Device-for-Treatment-of-Premature-Babies-and-Newborns-with-an-Opening-in-Their-Hearts-a-Common-Congenital-Defect#sf205983145

sizlere Nar10 Depo Takip Yazılım Barkod Sistemleri farkıyla sunulmuştur
Kaynak:https://shiftdelete.net/?p=226210

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir