NASA, Çin’in Ay’ın Uzak Yüzüne İndirdiği Uzay Aracını Fotoğrafladı

NASA, Çin’in Ay’ın Uzak Yüzüne İndirdiği Uzay Aracını Fotoğrafladı

Ay’ın uzak tarafına inen Chang’e 4 uzay taşıtı NASA tarafından görüntülendi.

Uzay yarışı tüm süratiyle sürüyor. NASA, ESA, Rus Uzay Ajansı ve Çin, seyyaremizin dışında da rekabete devam ediyor.

Çin’in uzay taşıtı, seyyaremizin uydusuna 3 Ocak’ta iniş asıllaştırmıştı. Chang’e 4 uzay taşıtı, Ay’ın karanlık suratı olarak da adlandırılan uzak tarafına inmeyi muvaffak olan ilk uzay taşıtı olarak da tarihe geçmişti.

nasa cin in ay in uzak yuzune indirdigi uzay aracini fotografladi 5c5c478274cf2

NASA’nın ay yörüngesinde gözlem yapan Lunar Reconnaissance Orbiter isimli ay uydusu, Çin’in uzay vasıtasını 30 Ocak’ta görüntüledi. Görüntülerde Çin’in uzay taşıtı bir kraterin tabanında yer alıyor.

NASA’dan paylaşılan görsel, Çin’in uzay misyonunun zaferini de bir kere daha gözler önüne serdi. Çin’in bir araba ebatlarındaki sondası Chang’e adını mitolojik ay tanrıçasından alırken, Chang’e’nin seyyare yüzeyini araştıracak vasıtasına da tanrıçanın evcil hayvanından yola çıkarak Yutu 2 ya da Zümrüt Tavşan ismi verilmişti.

İki taşıtın misyonu olarak ise Ay yüzeyinin araştırılması, Ay jeolojisi hakkında bilgi bir araya gelmesi, Ay yüzeyinin fotoğraflanması ve bazı nebatların yetiştirilmesi söylenmişti.

NASA, vasıtanın da yer aldığı bir resim sürüklemeyi muvaffak oldu. Çin’in Chang’e taşıtı resimde sarı okla belirtilen noktada bulunuyor.

nasa cin in ay in uzak yuzune indirdigi uzay aracini fotografladi 5c5c478295c3f

Resme yakınlaşmadan uzay vasıtasını görmek ise pek olası değil. Yakınlaşıldığında da vasıta minik beyaz bir nokta olarak gözüküyor.

nasa cin in ay in uzak yuzune indirdigi uzay aracini fotografladi 5c5c4782b7e6b

Çin, taşıtın bütün olarak nereye indiğini hiç söylemediyse de NASA çalışanları, ilk günden iniş yerini Von Karman krateri olarak söylemişti.

Kaynak : https://www.businessinsider.com/nasa-picture-china-change4-moon-far-side-landing-2019-2 sizlere Nar10 Depo Takip Yazılım Barkod Sistemleri farkıyla sunulmuştur
Kaynak:https://www.webtekno.com/nasa-cin-in-ay-a-indirdigi-uzay-aracini-fotografladi-h62705.html

  Acer Predator X27 inceleme!
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir